Neden hem az yiyorum hem kilo alıyorum

 Çünkü kilo almak cok daha kolay.Vucutta yag yapımı anabolizma yag yakımı katabolizma oldugu için alması kolay vermesi zordur.Yaptıgımız diyetler hiç süphe yok ki kilo vermekte yardimci oluyorlar, ama her zaman ve kosulsuz çözümler olmalari asla mümkün degil. Diger taraftan fazla kilolu insanlarda problemin çogu kez ‘kilo vermek’ degil ‘kilo almak’ oldugu simdi daha iyi anlasiliyor. Fazla kılo sorunu olan kişiler, güç bela kilo veriyorlar, ama kisa bir süre sonra kaybettiklerinin çok daha fazlasini, daha kisa bir sürede geri aliyorlar. Sorun tedavinin eksik ve etkisiz olmasindan kaynaklaniyor.

Kilo sorununu çözmede sadece diyetle yetinmek, ayagi kirilmis bir hastayi agri kesici verip eve göndermekten pek farkli degil. Agri kesicinin etkisi kisa bir süre sonra geçecek, siz sorunla yeniden basbasa kalacaksiniz. Problemin çözümü kirilan ayaginizin alçiya alinmasi veya  onarilmasindadir. Soruna geçici çözümler bulmak pek sonuç vermez.

Kilo fazlaligi veya sismanlik sorunu olanlara sadece diyetlerle kilo verdirmeye çalismak da buna benzer. Diyet programini eksiksiz uygularsaniz kiloda verebilirsiniz. Kilo almaniza neden olan metabolik sorununuz veya kilo almaya hormonal-genetik yatkinliginiz ise çözülmemis olur sorun sürüp gider. Digerlerinden daha kolay ve daha hizli kilo almaniza neden olan davranissal, metabolik veya hormonal sorun varligini sürdürmektedir.Sorunun medikal çözümü, ikinci ve üçüncü derece tedavi unsurlarinin da devreye ayni anda sokulmasindadir. ‘Yeme davranisindaki bozukluk’ çözülmedikçe altta yatan hormonal veya metabolik sorun tedavi edilmedikçe sadece diyet yaparak verilen kilolari ayni hizla ve fazlasiyla geri almaniz kaçinilmazdir.

Yeme davranisi bozuklugunuzu, yanlis yemelerinizi, bilinçsiz beslenme, aliskanliklarinizi degistirmezseniz kilo veremezsınız.Bedensel aktivitenizi geregi kadar arttirip, egzersizi bir yasam tarzi veya beden aliskanligi haline getirmeden kılo veremezsınız versenız bıle koruyamazsınız.

Bizi kilolu olmaya, kolay kilo alip zor kilo vermeye iten hormonal, metabolik veya psikolojik sorunlari tedavi ettirmeden fazla kilolarinizdan kurtulmaya çalisirsaniz, ne yazik ki bu yil da yaptiginiz diyetlerin pek ise yaramadigini görecek, bir kez daha üzüleceksiniz


dbc_pilates